Na listi čekanja za bubreg u Srbiji je oko 800 ljudi, više od 80 pacijenata nada se novoj jetri i 50 je onih koji treba da dobiju novo srce. Takođe, 35 mališana je na programima dijalize. Ovo su zvanični podaci, predstavljeni na tribini pod nazivom „Još si mi trag“ u Domu zdravlja, koju je organizovalo Udruženje transplantiranih pacijenata i pacijenata kojima je potrebna transplantacija organa „Zajedno za novi život“.
Za oko dve hiljade ljudi i 35 dece u Srbiji, jedini način izlečenja je nov organ i nečija humanost. Međutim, građani najčešće ne prihvataju da daju saglasnost za doniranje organa svojih članova porodice i time nekome produže život. Pacijenti se na listi čekanja nalaze i po nekoliko decenija, a nepoznat je broj preminulih osoba, koje nisu dobile novu šansu.
Ovo su reči četrdesetogodišnje Olivere Jovanović, koja je u poslednjih šest meseci na listi čekanja za kadaveričnu transplantaciju bubrega, koja se vrši sa moždano preminule osobe.
Što se tiče pacijenata, kojima je potrebna transplantacija pluća, zvanična lista čekanja ne postoji. Ključni problem je što se ova vrsta transplantacije ne obavlja u Srbiji, a jedinu nadu za ozdravljenje pacijenti mogu da potraže u inostranstvu.
Podršku tribini „Još si mi trag“ u Domu zdravlja pružili su i predstavnici lokalne samouprave. Ovom prilikom je istaknuto da je u Leskovcu 2016. godine organizovano potpisivanje donorskih kartica.