Više od stotinu godina, Međunarodni dan žena, 8. mart, obeležava se kao podsetnik na borbu za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca. Pored prava da glasaju, u fokusu borbe bilo je i ostvarivanje prava na obrazovanje, rad, jednaku zaradu, kao i nasleđivanja, u slučaju da nije postojao direktni muški potomak.
Borba žena za izjednačavanje njihovih prava u političkom, ekonomskom i socijalnom pogledu sa pravima muškaraca, obeležila je ovaj dan 1908. godine, kada je nekoliko hiljada žena prošetalo Njujorkom, zahtevajući kraće radno vreme, veću platu i pravo glasa.
Ideja da Međunarodni praznik žena bude ustanovljen, potekla je od Klare Cetkin, nemačke socijalistkinje 1910. godine, a 8. mart je kao datum izabran posle štrajka žena u Rusiji, organizovanog tokom Prvog svetskog rata, kada su zahtevale “hleb i mir”.
Na međunarodnom nivou, Dan žena prvi put je obeležen 1911. godine u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj, a dobio je na ozvaničenju kada su 8. marta 1975. godine, ovaj praznik počele da slave Ujedinjene nacije. Prva parola, koju je ova organizacija usvojila bila je „Slavimo prošlost, planiramo budućnost“.