Od početka godine u Srbiji je ubijeno 25 žena. Od toga je 24 žene ubio muškarac, a jedna je izvršila samoubistvo zbog nasilja koje je trpela. 25 nije samo broj, većina od tih žena je i ranije prijavljivala nasilje. Šta je rezultat toga? Tih žena više nema, njihova deca nemaju majke, a nasilnici često ostaju blago kažnjeni. Ko je podbacio? Sistem, rodbina ili društvo u celini? Ko je odgovoran? Neophodno je da se svako od nas zapita šta može da učini da se sačuva ljudski život.
Ovo su podaci mreže Žene protiv nasilja koja okuplja organizacije civilnog društva koje se bave borbom protiv nasilja nad ženama i pružaju podršku ženama koje su pretrpele nasilje.
Organizacija Žene za mir iz Leskovca kao i svake godine učestvuje u kampanji „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. To je globalna, svetska kampanja koju obeležava 1.700 organizacija u više od stotinu država sveta. Kampanja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
Tokom kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama organizacija Žene za mir će u Leskovcu, kao i tokom prethodnih godina, obeležiti nekoliko važnih datuma pod sloganom „16 dana aktivizma – za 365 dana bez nasilja nad ženama“.
„Istinski verujemo da je svet bez nasilja moguć. Globalne procene Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da je oko jedna trećina žena sveta tokom života doživela fizičko ili seksualno nasilje – kaže Ljiljana Nešić, potpredsednica organizacije Žene za mir iz Leskovca. Ona dodaje da je nemali broj žena doživelo nasilje i na radnom mestu i da je vreme da se stane na put nasilju i uznemiravanju žena na radnom mestu.
Organizacija Žene za mir iz Leskovca pruža podršku ženama sa iskustvom nasilja i preko usluge SOS telefona pod sloganom „Nisi ti kriva za nasilje koje ti se dešava“. Tokom ove godine skoro tri stotine žena pozvalo je SOS telefon u Leskovcu da prijavi porodično ili partnersko nasilje, i dobilo oko sedam stotina usluga.