Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/webvol38/sw/dz6wbi5nnqhc5p3/tvl.rs/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Malinari uglavnom zadovoljni otkupnom cenom "crvenog zlata", koja trenutno iznosi 500 dinara po kilogramu - Televizija Leskovac

Malinari uglavnom zadovoljni otkupnom cenom „crvenog zlata“, koja trenutno iznosi 500 dinara po kilogramu

Na području Leskovca berba maline je u punom jeku. Za razliku od područja zapadne Srbije, gde je jako nevreme praćeno gradom i olujnim vetrom oštetilo zasade malina, na teritoriji Leskovca kvalitet „crvenog zlata“ je, prema rečima stručnjaka iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe, u većini malinjaka odličan.

Proizvođači ističu da su zadovoljni otkupnom cenom, koja trenutno iznosi 500 dinara po kilogramu, a prema njihovim saznanjima, velike su šanse da će ista u narednom periodu rasti.

Na parceli Mladena Mitića u selu Golema Njiva malina je dobro rodila. Ovaj proizvođač sam obrađuje malinjak površine od 14 ari, dok mu u berbi pomažu deca i unuci.

-I prošle godine su bile dobre, ali ove godine je još bolji kvalitet. Trenutna otkupna cena je 500 dinara po kilogramu, ali sam čuo da će i do 600 da ide. Uglavnom sam zadovoljan cenom, veća je od prošlogodišnje, ali imajući u vidu da je sve poskupelo, malinari su takoreći na istom- kaže ovaj proizvođač.

Bračni par Zoran i Milica Mitić iz Manojlovca, koji se već dve decenije bave proizvodnjom maline, kažu da su zadovoljni ovogodišnjom cenom, dodajući da ima dovoljno i za proizvođače i za berače, koje plaćaju 100 dinara po kilogramu.

Ovi vredni proizvođači uzgajaju i druge voćarske kulture, višnju na površini od jednog hektara, šljivu i kupinu. Kako sami ističu, bavljenje poljoprivredom predstavlja im zadovoljstvo, čime ispunjavaju svoje penzionerske dane, a donosi im i dodatan prihod.

U Poljoprivrednoj savetodavnoj stručnoj službi Leskovac kažu da nemaju precizne podatke na kojoj površini se prostiru zasadi maline na području Leskovca, imajući u vidu da su mnogi proizvođači zbog dobre otkupne cene prošle godine obnovili svoje malinjake. Pretpostavlja se da je u pitanju površina od 400 do 500 hektara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *