Srpska pravoslavna crkva i vernici danas proslavljaju Svetu velikomučenicu Paraskevu Rimljanku, poznatiju kao Trnova Petka. Praznikom prepodobne mučenice Paraskeve, završava se mali letnji “ciklus ženskih praznika”. Praznik Trnove Petke u kalendaru nije obeležen crvenim slovom, ali je poštovan u srpskom narodu, a naročito među ženama.
Rodom Rimljanka, prepodobna mučenica Paraskeva, rođena je u drugom veku u hrišćanskoj porodici. Posle smrti roditelja, imanje je razdelila siromašnima i zamonašila se. Zbog vere u Gospoda, zatvarana je, mučena i na kraju posečena mačem, po naređenju kneza Tarasija, oko 140. godine.
Po nalogu bugarskog kralja Asena prenesena je u Trnovo i sahranjena u crkvi nazvanoj njenim imenom. Njene mošti kasnije su prenete u Carigrad. Zbog blagosti i čuda koja je učinila za života, pred njene mošti dolaze vernici da mole za pomoć i spas od bolesti i drugih životnih nevolja.
Na četiri kilometra južno od Leskovca, na ogranku planine Kukavice, na Rudarskoj kosi, nalazi se manastirski kompleks, koji obuhvata crkvu Svete Petke i konak, star dve stotine godina. Nažalost, vreme je učinilo svoje, zgrada konaka veoma je ruinirana, a pretrpela je i požar, zbog dotrajalih instalacija.
Današnji izgled, crkva Svete Petke u Rudaru, dobila je 1799. godine, zahvaljujući imućnijim građanima Leskovca, koji su finansirali obnovu hrama. Ovo mesto je bio centar događanja za leskovački kraj u prvoj polovini 19. veka, s obzirom na to da su se ovde okupljali viđeniji Srbi, kako bi donosili značajne odluke.
U porti crkve, nalazi se više objekata, između ostalih i konak, koji se jedini održao do danas. Međutim zub vremena i nepredviđene okolnosti učinile su svoje, tako da mu je hitno potrebna restauracija.
Aktom Republike Srbije iz 1948. godine, čitav kompleks Rudarske crkve, stavljen je pod zaštitu države. I danas se u njemu održavaju manifestacije, koje okupljaju veliki broj ljudi, a jedna od najvažnijih je proslava povodom 8. avgusta, kada se obeležava dan Svete Petke Trnove.